

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 7.5 Ω |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 2.012816 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Terminals | 3 |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 115 mA |
| Max Power Dissipation | 150 mW |
| Power Dissipation | 150 mW |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 50 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 115 mA |
| Rds On Max | 7.5 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Turn-Off Delay Time | 11 ns |
| Element Configuration | Single |
| Min Breakdown Voltage | 60 V |
| Drain to Source Resistance | 4.4 Ω |
| Nominal Vgs | 2 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 68
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08794
Ext.Price$0.08794
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08794 | $0.08794 |
| 10 | $0.04397 | $0.43970 |
| 50 | $0.03978 | $1.98900 |
| 100 | $0.03599 | $3.59900 |
| 500 | $0.03244 | $16.22000 |
| 1000 | $0.02924 | $29.24000 |
| 3000 | $0.02636 | $79.08000 |
| 5000 | $0.02254 | $112.70000 |
